بوتاکس ابرو چیست و چگونه انجام میشود؟

بوتاکس ابرو چیست و چگونه انجام میشود؟

بوتاکس ابرو چیست و چگونه باعث لیفت ابرو ها میشود؟

ابرو ها در چهره ما انسان ها نقش بسیار مهمی دارند. بوتاکس ابرو یا لیفت ابرو با تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که است که با آن می توان فرم دلخواه را به ابرو ها داد و چین و چروک ها را از بین برد.

معمولا این چروک ها با افزایش سن ظاهر می شوند. راه های زیادی جوان سازی پوست وجود دارد که شاید مهم ترین آن ها مراقبت دائمی از پوست و انتخاب سبکی سالم برای زندگی باشد.

استفاده از کِرم ها و داشتن روتین پوستی مناسب نیز از دیگر راه ها برای به تعویق انداختن ظاهر شدن این چروک ها هستند.

ما در ادامه این مقاله به بررسی نحوه عملکرد بوتاکس ابرو خواهیم پرداخت. تلاش می کنیم به برخی از سوالات متدوال در این زمینه بپردازیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اهمیت ابرو ها در چهره انسان

شاید گاهی در صورتمان به ابروها و شکل قرارگیری شان بی توجه باشیم اما باید بدانیم که ابروها یکی از مهم ترین اجزای صورت هستند. در هنرهای نمایش و گریم از ابروها به بهترین شکل استفاده می شود تا شکل ابروها بتواند احساسات را در چهره به خوبی منتقل کند.
به شخصیت های مختلف سینمایی نگاه کنید تا اثباتی باشد برای این ادعا باشد. اینکه معمولا شخصیت های منفی در روند داستان ابروهایی تیز با شیبی تند دارند. در مقابل نقش های منفی داستان، شخصیت هایی که قرار است دل از مخاطب بربایند، معمولا ابروها با چشم ها فاصله بیشتری دارند تا بی آلایشی و معصومیت را منتقل کنند.

فرم ایده آل ابروها

مثال های مطرح شده از استفاده به شکل ابرو در نمایش و سینما اشاره کرد. اما ایده آل هر فرد با توجه به سلیقه او می تواند با فرد دیگری متفاوت باشد. را پیگیری نمی کند بسیار متفاوت باشد.
برای آنکه بهترین شکل ابروهایتان را بدانید، می توانید با پزشک متخصص در این باره مشورت کنید.
پزشک متخصص بر پایه ویژگی های صورت و ابروهای شما و هدف و شکل دلخواهتان روش درمانی مناسبی را پیشنهاد خواهد داد.

نحوه عملکرد بوتاکس و اثر آن چگونه است؟

بوتاکس همان سم بوتولینوم است که از باکتری ها تشکیل شده است. بوتاکس در آزمایشگاه های پیشرفته و برای استفاده درمانی و زیبایی تولید شده است و به بازار عرضه می گردد. برندهای مختلفی بوتولینوم را برای استفاده های درمانی و زیبایی تولید می کنند. «بوتاکس» یکی از برندهای تولید این نوع محصولات است. اما در کشور ما تزریق بوتولینوم به تزریق بوتاکس معروف شده و اغلب از همین اصطلاح استفاده می کنیم.
بوتولینوم بر روی عضلات تاثیر می گذارد و به طور موقت و به شکلی برگشت پذیر سبب فلج شدن آن ها می شود. پس از گذشت چند ما از تزریق، معمولا اثرات آن از بین رفته و عضلات شما دوباره فعال می شوند. در واقع این زمانی است که اگر تزریق به دلیل از بین بردن چین و چروک ها یا بالا بردن ابرو ها انجام شده است، چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و شکل ابروها به حالت اولیه باز می گردد. در نتیجه برای تغییر حالت، زمان تزریق بعدی فرا رسیده است.

شرایط مناسب برای “لیفت ابرو با بوتاکس

اولین موردی که یک برای کاندیدای تزریق بوتاکس می توان ذکر کرد این است که، شخصی که قصد لیفت ابرو را دارد، باید بالای 18 سال باشد. جنسیت در این مسئله مطرح نیست و همه می توانند از بوتاکس استفاده کنند.

بوتاکس ابرو برای زنان باردار یا در حال شیردهی مناسب نیست؛ زیرا ممکن است سم موجود در تزریق به بچه یا جنین آسیب برساند.

اینکه صورت شما چه ویژگی هایی دارد و شدت افتادگی و چین و چروک های پوستی شما تا چه اندازه است، از عواملی است که پزشک متخصص برای لیفت ابرو با بوتاکس آن ها را در نظر می گیرد.

عمق چین و چروک ها و شدت افتادگی پوست و جنس و زخامت در روش انتخابی پزشک تاثیر گذار هستند.

اگر شدت موارد ذکر شده به حدی باشد که بوتاکس برای رفع آن ها مناسب نباشد، فرد شرایط مناسبی برای تجربه این روش زیبایی محسوب نمی شود.

در این صورت که چین و چروک ها شدید است و افتادگی پوست عمق زیادی دارد از سایر روش ها میتوان استفاده کرد.

روش هایی همچون جراحی لیفت صورت که بدون بیهوشی صورت می گیرد و برای کسب نتیجه ماندگار و احتمالا ایده آل فرد مناسب است.

پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که قبل از تصمیم گیری برای استفاده از هر راه و روشی درمانی و زیبایی پوست، با پزشکی متخصص مشورت کنید تا پس از معاینه دقیق شما را راهنمایی کند.

در چه مواردی از بوتاکس ابرو استفاده می شود؟

تزریق بوتاکس ابرو معمولا به سه علت انجام می شود.

 1. لیفت ابرو با بوتاکس : با تزریق بوتاکس ابرو و فلج شدن عضلاتی که ابروها را به سمت پایین می کشند، این امکان وجود دارد که ابروها را بالا ببریم.
 2. تغییر شکل ابرو با بوتاکس : اگر در ابرو عدم تقارنی وجود دارد و یا از لحاظ ظاهر به گونه ای است که گمان می کنید نیازمند تغییر است، با تزریق بوتاکس ابرو این امکان وجود دارد که اصلاحاتی در شکل آن انجام شود.
 3. حذف خطوط اخم پیشانی با بوتاکس : بیشتر علت ایجاد چین و چروک های بین دو ابرو و خط اخم، عضله های ناحیه ابرو هستند که با تزریق بوتاکس ابرو این امکان وجود دارد که آن را اصلاح کنیم.

چرا بوتاکس ابرو نسبت به سایر روش های زیباسازی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد؟

 • بدون نیاز به بیهوشی
 • بدون نیاز به تیغ جراحی
 • نتایج این روش 24 تا 48 ساعت بعد از تزریق ظاهر می شود
 • بدون نیاز به بستری
 • دوره نقاهت خیلی کوتاه
 • با کمترین عارضه
 • سازگار با هر نوع سلیقه
 • موقتی بودن نتایج حاصل از آن

نکاتی که باید قبل از تزریق بوتاکس ابرو به آن ها توجه کنید

تزریق بوتاکس ابرو به طور معمول فرآیند دردآوری و پیچیده ای نیست و به صورت سرپایی انجام می شود و پس از انجام آن و چند دقیقه صبر کردن می توانید از مطب دکتر بیرون بیایید.

اما بهتر است بدانید که مقدماتی برای انجام این تزریق باید انجام شود. معمولا پزشک به شما توصیه خواهد کرد که از داروهای رقیق کننده خون همانند آسپرین استفاده نکنید.

و از خوردن روغن ماهی، سیر و ویتامین E خودداری کنید. زیرا این مواد با اثر رقیق کنندگی خون باعث می شوند که در محل تزریق کبودی ظاهر شود. معمولا قبل از تزریق بوتاکس ابرو شما برای راحت بودن شما، از پمادهای بی حسی موضعی استفاده می کند و درد غیرقابل تحملی در انتظارتان نیست.

لیفت ابرو با بوتاکس

ابروها با بخش پایینی عضله قرار گرفته در ناحیه پیشانی در جای خود قرار گرفته اند. این عضله پیشانی عضله موثر در بالا کشیدن ابرو است. پایین کشیدن ابرو نیز نقش عضله پایین آورنده و عضله دیگری که در کنار چشم قرار دارد است.

برای بالا بردن یا همان لیفت ابرو باید در دو ناحیه بوتاکس تزریق شود. عضلاتی که پایین آورنده هستند و در ناحیه بین دو ابرو قرار دارند، با تزریق بوتاکس فلج می شوند و باعث محو شدن خطوط اخم و بالا رفتن ابروها می شوند. می توان گفت تزریق بوتاکس ابرو بیشترین تاثیر در بالا بردن ابرو را دارد.

بخش دمی یا همان انتهای ابرو نیز ناحیه دیگری است که تزریق بوتاکس به آن باید انجام شود. به طور معمول با تزریق در این بخش انتهایی ابرو 1 تا 2 میلی متر ابروها بالاتر می روند.

البته اینکه در چه ناحیه هایی بوتاکس تزریق می شود به نظر تخصصی پزشک و شکل صورت و ابروی شما بستگی دارد اما به طور معمول برای بالا بردن ابرو یا همان لیفت ابرو با بوتاکس در این دو ناحیه تزریق صورت می گیرد.
در شکل قوس ابرو ها نیز همزمان با لیفت ابرو می توان تغییر ایجاد کرد تا فرم دلخواه به دست بیاید. برای این تغییر به بخش هایی از عضله پیشانی بوتاکس تزریق می شود.

از بین بردن عدم تقارن ابرو

عدم تقارن ابروها از شایع ترین شکل های ابرو است که طبیعی نیز می باشد. همانطور که می دانید بدن ما و اندام و پوستمان در دو سمت بدن قرینه کامل نیستند. برای اثبات این مسئله کافی است به بدن خود نگاهی بیاندازیم تا متوجه شویم اعضایی از بدن که زوج هستند، در عین شباهت بسیار زیاد به یکدیگر، کاملا قرینه نیستند. اما به دید بعضی افراد قرینه نبودن شکل ابروها در صورت یک مشکل است که در راه حل این مشکل قدم هایی می توان برداشت.
عدم تقارن ابرو ها با تزریق بوتاکس ابرو امکان پذیر است. معمولا در اکثر این موارد با لیفت کردن ابرو پایین تر و کشیدن آن به سطح ابروی بالاتر، عدم تقارن حل می شود. این کار با تزریق بوتاکس در ناحیه بین دو ابرو و فلج کردن عضلات پایین آورنده انجام می پذیرد.
گاهی عدم تقارن به صورت طبیعی در ابروها وجود ندارد و در روند لیفت ابرو با بوتاکس این عدم قرینگی به وجود می آید. در این صورت می توان با تزریق بیشتر عدم تقارن را اصلاح کرد.

آیا ممکن است با وجود تزریق بوتاکس حالت ابروها تغییر نکند؟

عضلات ابرو در بعضی افراد نسبت به اثر فلج کنندگی بوتاکس مقاوم هستند. معمولا در بیشتر این موارد با تزریق چند واحد بیشتر بوتاکس این مقاومت برطرف می شود. بنابراین تزریق تکمیلی نیز باید انجام پذیرد و دو هفته پس از تزریق باید جلسه ای برای پیگیری با پزشک خود داشته باشید و به کلینیک مراجعه نمایید تا از روندی که طی می شود اطمینان حاصل کنید و نتیجه دلخواه تان را بگیرید.

ماندگاری لیفت ابرو با بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟

نتایج حاصل شده از تزریق بوتاکس در ناحیه های مختلف صورت به عوامل مختلفی بستگی دارند که ما در مقاله دیگری مفصلا به آن پرداخته ایم. اما به طور خلاصه در این مقاله نیز به آن اشاره می کنیم.

 • نقطه ی مورد نظر برای تزریق بوتاکس
 • توانایی عضله ناحیه تزریق شده در ایجاد چین و چروک های پوست (از نظر قدرت عضلانی)
 • جنس و شرایط پوستی فرد
 • بیماری های زمینه ای یا احتمال حساسیت فرد به ماده ی تزریق شده
 • شیوه ی تزریق پزشک متخصص
 • نوع بوتاکس تزریقی
 • مقدار بوتاکس تزریقی
 • اهمیت فرد به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

عوارض و خطرات احتمالی لیفت ابرو با بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از روش هایی است که بین روش های زیبایی کمترین خطر را دارد. با همه این ها اما خطراتی وجود دارند که ما به بخشی از آن ها اشاره می کنیم تا نادیده گرفته نشوند.
بیشتر عوارضی که پس از تزریق بوتاکس دیده می شود خفیف هستند و ندرت پیش می آید که اتفاق های غیر قابل پیش بینی رخ دهد.
عوارضی همچون: سردرد، درد در ناحیه تزریق شده و بی حسی از عوارضی هستند که گاهی مشاهده می شود. عوارض جدی که بد ندرت دیده می شوند اما بسیار خطرناک هستند را نیز با هم مرور می کنیم تا در صورت تجربه هر کدام یک از این عوارض در اولین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

 • تنگی نفس و دشواری در تنفس
 • افتادگی ابروها یا پلک
 • دشواری در بلع یا قورت دادن
 • تغییر در شکل حرف زدن
 • هزینه تزریق بوتاکس به ابرو

معمولا هزینه تزریق بوتاکس ابرو به دو عامل بستگی دارد:

 1. تعداد واحد تزریق بوتاکس : برای طی شدن روند کامل و به دست آمدن نتیجه دلخواه باید حدود 30 تا 50 واحد بوتاکس تزریق شود. البته این مقدار توسط پزشک متخصص مشخص می شود.
 2. برند بوتاکس : در کشور ما ایران برندهای مختلفی وجود دارد که استفاده هر یک از آن ها هزینه متفاوتی برای شما دارد. برند های اروپایی و آمریکایی در میان برند ها بالاترین قیمت را دارند.

چند توصیه مراقبتی برای بعد از لیفت ابرو با بوتاکس

پس از آن که تزریق بوتاکس ابرو انجام گرفت، حتما به توصیه های پزشک خود دقیق عمل کنید تا نتیجه دلخواه به دست آید. ما هم به چندی از این توصیه ها اشاره ای خواهیم داشت.

 1. تا 4 ساعت پس از تزریق نباید دراز بکشید و سر خود را صاف نگه دارید تا بوتاکس حالت خود را از دست ندهد.
 2. معمولا پزشکان توصیه می کنند که در دو ساعت ابتدایی تزریق، هر چند دقیقه یک بار، عضلات بین دو ابرو را منقبض کنید و حرکت دهید. تجربه ها نشان می دهد که با انجام انقباض عضله، بوتاکس بهتر جذب می شود.

دوره نقاهت بوتاکس ابرو

از دلایلی که باعث می شود افراد تزریق بوتاکس ابرو را به جراحی لیفت برتری بدهند، کم دردسر و کم خطرتر بودن این راه است. خلاف روش های جراحی که نیازمند دوره استراحت طولانی تری هستند، پس از “تزریق بوتاکس ابرو” می توان به منزل رفت و یا به کارهای روزمره پرداخت. البته توصیه پزشکان معمولا این است که حداقل دو ساعت پس از تزریق استراحت کرده و به محل کار خود نروید.

مشاهده نتایج و ماندگاری اثرات لیفت ابرو با بوتاکس

اثرات تزریق بوتاکس ابرو بسیار زود خود را نشان می دهند. فرآیند فلج شدن عضلات به طور معمول بلافاصله پس از تزریق شروع می کردد و در عرض یک هفته تکمیل می شود. تجربه ها نشان میدهد که نتایج پایانی را حدود یک ماه بعد از تزریق می توان مشاهده کرد.
ماندگاری بوتاکس ابرو به طور معمول بین 3 تا 4 ماه است. البته این زمان به عواملی بستگی دارد که به بخشی از آن ها در مقاله اشاره شد. پس از تزریق اولیه، ماندگاری بوتاکس بیشتر خواهد شد.

سخن پایانی و نتیجه گیری

لیفت ابرو با بوتاکس با اعمال بی حسی موضعی در زمان کمی انجام می پذیرد.
و به طور معمول نتیجه حاصل شده از این روش بعد از حدود یک تا سه روز خود را نشان می دهد.
پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که برای پیدا کردن روش مطمئن و مناسب برای پوست صورتتان حتما با متحصصین این حوزه مشورت نمایید و کلینیکی مطمئن و مناسب را برای تزریق بوتاکس به ابرو انتخاب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.