نکاتی که باید در رابطه با تزریق ژل بدانید

نکاتی که باید در رابطه با تزریق ژل بدانید!

درباره تزریق ژل چه می دانید؟

بهترین برندهای تزریق ژل کدام اند؟

نتایج بررسی ها در حوزه پوست نشان می دهد که همراه با افزایش سن، بافت پوستی نازک تر می شود و به طور معمول در اطراف بینی، چشم و گونه خطوطی مشاهده می شود که با گذشت زمان این خطوط عمیق می شوند و تبدیل به چین و چروک می شوند. حجم از دست رفته پوست را می توان با تزریق ژل یا استفاده از سایر روش های تزریق فیلر پوستی بازگرداند و پوست را صاف نمود. تنها کاربرد تزریق ژل از بین بردن چروک ها نیست.

برای افزایش حجم لب ها و رفع گودی های صورت و لیفت ابرو و … از تزریق ژل استفاده می شود. لیلیان کلینیک در ادامه این مقاله نگاهی کلی به برخی از این استفاده ها خواهد داشت. با ما همراه باشید.

تزیق ژل چیست و چگونه انجام می شود؟

برای جبران حجم از دست رفته و از بین بردن چین و چروک ها و انحناهای سطحی که صورت و بدن ممکن است داشته باشد، می توان از پر کننده ها یا حجم دهنده های پوست استفاده کرد.
فیلر ها یا همان پر کننده ها و حجم دهنده های پوست به موادی گفته می شود که ساختار آن ها به ژل شباهت دارد و برای جوان سازی پوست به کار برده می شوند.

عوارض کم و هزینه مناسب این روش باعث شده است که آمار بالایی از مردم در طول سال از این روش جوانسازی پوست استفاده کنند.

در واقع این روش پس از تزریق بوتاکس، پر استفاده ترین روش جوانسازی پوست محسوب می شود. این روزها فیلر ها یا همان ژل های تزریقی بسیار فراگیر شده اند.

در چه مواردی می توان از تزریق ژل استفاده نمود؟

اثر ژل ها برای پر کردن چین و چروک ها صورت بسیار قابل قبول است و اغلب استفاده از فیلر های پوستی را محدود به برطرف کردن چروک ها می دانیم.

اما این روش جوانسازی قابلیت های بسیار بیشتری را دارا است و اغلب این کاربرد ها توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تایید گشته اند. می توان گفت تمامی کاربرد های تزریق ژل از ایمنی معقولی برخوردارند. در ادامه به توضیح بخشی از این کاربرد ها خواهیم پرداخت.

کاربردهای تزریق ژل

رفع چین و چروک

برای رفع چین و چروک های صورت همانند خطوط پیشانی، خط اخم، خط های اطرف لب و بینی و خط اطراف دهان که اصطلاحا به آن خط خنده نیز می گویند، می توان از تزریق ژل استفاده نمود.

جوانسازی پوست دست

پوست بدن را نیز می توان با استفاده از فیلر ها جوانسازی کرد. البته تمامی کاربردهای فیلر ها برای پوست بدن، مورد تایید FDA یا همان سازمان غذا و داروی آمریکا نیست. اما جوانسازی و افزایش حجم پوست دست از کاربرد هایی است که FDA آن را تایید نموده است.

حجم دهی صورت

شاید بتوان گفت کاهش حجم صورت با بالا رفتن سن، اجتناب ناپذیر است. معمولا در لب ها و پلک ها و گونه ها اثرات این کاهش حجم قابل مشاهده است. از موثرترین راه هایی که برای جبران حجم از دست رفته وجود دارد، تزریق ژل می باشد. از این روش می توان برای لیفت ابرو و افتادگی پوست صورت و رفع گودی و سیاهی زیر چشم نیز استفاده نمود.

اصلاح فرم بینی

با استفاده از تزریق ژل می توان بدون جراحی پیچیده فرم بینی را اصلاح نمود.

کاربردهای دیگر تزریق ژل که توسط FDA تایید نشده اند

همانطور که بالاتر گفته شد، تمامی کاربردهای تزریق ژل ریسک و خطر کمی دارند. دستور العمل های سازمان غذا و داروی آمریکا به طور ویژه ای به عملکرد داروها می پردازد و بر اساس آن ها تاییدیه صادر می کند. این سازمان مورد تایید تمام پزشکان در سرتاسر جهان است و پیروی از دستورالعمل های آن بی شک بهتر است. اما تزریق ژل برای شرایط زیر هم قابل استفاده است.

  • افزایش حجم سینه‌ها
  • افزایش حجم باسن
  • حجم‌دهی به پاها
  • تزریق ژل به درون استخوان، تاندون، رباط و عضله

فیلر پوستی از چه ساخته شده است؟

پیش از آن که برای استفاده از ژل ها اقدام کنید باید این مسئله را بدانید که ژل مورد استفاده باید تاییدیه FDA را دارا باشد. ما در لیلیان کلینیک از محصولاتی استفاده می کنیم که از طرف این سازمان مورد تایید قرار گرفته اند. دلیل استفاده ما از این محصولات و تاکید ما بر مورد استفاده قرار گرفتنشان این است که این محصولات کمترین عوارض ممکن را دارند و ریسک استفاده از آن ها در دراز مدت نیز مورد بررسی قرار گرفته است.
می توان گفت به طور کلی دو دسته بندی برای فیلرهای پوستی وجود دارد. این دسته بندی بر اساس اجزای تشکیل دهنده و ماندگاری آن ها صورت گرفته است.
بیشتر فیلر ها به اثر موقتی بر روی پوست دارند. زیرا از موادی تشکیل شده اند که با گذشت زمان توسط بدن جذب می شوند. فقط یک فیلر دائم توسط FDA تایید شده است که از مواد قابل جذب توسط بدن تشکیل نشده است. لیدوکائین در برخی فیلر ها علاوه بر مواد حجم دهنده وجود دارد. وجود این ماده به دلیل آن است که می تواند درد ناشی از تزریق را کاهش دهد.

فیلرهای دائم

استفاده از این نوع فیلرها دراین روزها بسیار کاهش یافته است. زیرا استفاده از آن ها ریسک بالایی دارد و ممکن است عوارض جانبی زیادی را به همراه داشته باشد. همین ایمنی پایین فیلر های دائم باعث شده است که فقط یک مورد از ان ها مورد تایید FDA باشند. البته بعضی از فیلرهای دائمی تاییدیه های اتحادیه اروپا را دارا هستند.
تاییدیه اتحادیه اروپا یا همان CE گواهی می دهد که در ساخت یک دارو، قوانین بهداشتی رعایت شده و شرکت سازنده فرآیند تولید مورد تایید دارد. اما این گواهی تاییدی برای میزان عوارض جانبی یا اثر بخشی یک دارو در دراز مدت یا کوتاه مدت ارائه نمی کند. دستورالعمل FDA این مورد را نیز مورد بررسی قرار می دهد.
استفاده از فیلر های دائمی یا همان غیرقابل جذب برای برطرف کردن چروک های سطحی به هیچ عنوان منطقی نیست و در سراسر دنیا ممنوع است. برای از بین بردن چین و چروک های عمیق گاهی از این مواد استفاده می شود.

دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA)

استفاده های خارج از قوانین از این نوع فیلر بسیار زیاد صورت می گیرد. اما پلی متیل متاکریلات یا PMMA تنها فیلر دائمی مورد تایید FDA می باشد. البته تنها استفاده مورد تایید برای از بین بردن چین و چروک های دور لب است.

PMMA نوعی پلیمر مصنوعی و غیر قابل جذب توسط بدن است اما بافت بدن آن را به خوبی تحمل میکند. وقتی یک ماده خارجی وارد بدن می شود، ممکن است بدن به آن ماده واکنش نشان بدهد. به طور مثال آلرژی دارویی که اکثر ما با آن آشنایی داریم، واکنش حساسیت شدید به تزریق پنی سلین است. PMMA به علت سازگاری بالایی که با سلول های بدن دارد، در درمان و محصولات درمانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه ای از محصولاتی که مواد تشکیل دهنده آن PMMA می باشد، میتوان به لنزهای چشم و سیمان استخوانی اشاره کرد.

درباره ژل های دائمی مسئله ای که وجود دارد که باعث نگرانی افراد می شود، گلوله گلوله شدن مواد تزریقی در زیر پوست یا درون لب ها است. البته باید این را بدانیم که این اتفاق پس از 5 سال و تنها برای یک درصد از بیماران دیده شده است و در صورتی که پزشکی با تجربه جراحی را انجام دهد، امکان رخ داد این اتفاق بسیار پایین خواهد بود.

آرته‌فیل (ArteFill) یا بلافیل (Bellafill) تنها فیلر حاوی PMMA است که مورد تایید FDA می باشد. آرته فیل تشکیل شده است از توپ های بسیار کوچک بین 30 تا 50 میکرون است. این توپ ها از جنس PMMA هستند. کلاژن گاوی و داروی بی حسی لیدوکائین در ساخت این فیلر مورد استفاده قرار گرفته شده اند.

سایر ژل های دائمی

لیلیان کلینیک درباره سایر ژل های دائمی در این مقاله اطلاعاتی ارائه نمی دهد. زیرا همانطور که گفته شد استفاده از ژل های دائمی در سرتاسر دنیا طرفدار چندانی ندارد و مورد تایید FDA هم نیستند.

فیلرهای موقت و یا قابل جذب

فیلرهای موقت یا از چربی بدن فرد تهیه می شود و یا از جنس هیالورونیک اسید، کلاژن و پلی لاکتیک اسید هستند. تزریق چربی روشی مناسب است برای جوانسازی وحجم دهی به پوست. چربی هم جزو فیلرهای پوستی می باشد اما واضح است که تزریق ژل محسوب نمی شود. در مقاله دیگری به تزریق چربی نیز خواهیم پرداخت.

کلاژن

کلاژن باعث می شود که قوام و سفتی و پوست حفظ شود و در بافت هایی همانند استخوان یا غضروف نیز باعث استحکام می شود. با بالاتر رفتن سن و پیری پوست رشته های کلاژن موجود از بین می روند. کلاژن از انواع پروتئین است و از اساسی ترین اجزای ساختاری پوست و سایر بافت های بدن می باشد.

به طور معمول کلاژن مورد استفاده و تزریقی از منبع حیوانی(گاوی) یا سلول های انسانی به دست می آید. کلاژن ماندگاری نسبتا کمی دارد و معمولا پس از 3 یا 4 ماه از بین می روند و ماندگاری آن در بین فیلرها پایین است. اما کلاژن برای تزریق در پوست بسیار امن است و عوارضی چندانی به همراه ندارد. به دلیل زمان ماندگاری فیلرهای کلاژن خالص، کمتر از آن ها استفاده می شود.

هیدروکسی آپاتیت کلسیم

نوعی ماده مدنی است که در دندان و استخوان های انسان وجود دارد و به همراه کلاژن باعث می شود استحکام می شود. این ماده را برای تزریق، در محلولی که همانند ژل حل می کنند و سپس برای رفع چین و چروک پوستی و جوانسازی پوست پشت دست استفاده می شود. این ماده برای حجم دادن به لب ها مناسب نمی باشد. تزریق ژل هیدروکسی آپاتیت کلسیم ماندگاری بالایی دارد و تا 18 ماه پایدار است.

هیالورونیک اسید

ماده ای قندی است که در بیشتر بافت های بدن همانند پوست و غضروف ها وجود دارد. مخلوط هیالورونیک اسید با آب باعث حجیم شدن آن می شود و حالت ژل به خود می گیرد. به علت طبیعی بودن و سختار ژل مانند آن هیالورونیک اسید به صورت فراگیر استفاده می شود و می توان گفت از پرطرفدارترین ماده های مورد استفاده در تزریق ژل است.

هیالورونیک اسید به کمک باکتری ها و در آزمایشگاه تولید می شوند و یا منبع حیوانی دارند و از پرندگان به دست می آیند. اگر در ساختار هیالورونیک اسید ها تغییراتی ایجاد شود تا ماندگاری شان بیشتر شود، این نوع از هیالورونیک اسید ها بهترین نوع آن ها هستند. ژل هایی که دچار تغییر می شوند بین 6 تا 12 ماه ماندگاری دارند.

پلی لاکتیک اسید

این ماده برای ساختن بخیه هایی که جذب پوست می شوند و برای ساخت پیچ های استخوان استفاده میشوند.
پلی لاکتیک اسید یا PLLA نوعی پلی مر مصنوعی است و سازگار با بافت بدن است.
تزریق با پلی لاکتیک اسید چند شکل دارد و تاثیر آن پس از چندین هفته پدیدار می شود و تا دو سال باقی می ماند.

بهترین برند و ماده برای تزریق ژل کدام است؟

انتخاب میزان ماندگای ژل بر عهده فردی است که می خواهد اقدام به تزریق کند. اما انتخاب برند و جنس ژل را بهتر است بر عهده پزشک بگذارید. زیرا این کار احتیاج به تخصص دارد و پزشک به خوبی می تواند این کار را انجام دهد.
عوارض تزریق این نوع ژل ها به نسبت سایر ژل ها آسان تر است و عوارض کمتری نیز به همراه دارد. این روش از پرطرفدارترین شیوه های تزریق ژل در بین مراجعین و پزشکان است. حتی در صورتی که بدن به این ماده حساسیت داشته باشد، درمان حساسیت های ناشی از آن بسیار ساده است.

راهنمای متقاضیان تزریق ژل

اگر قصد دارید “تزریق ژل” انجام دهید باید در نظر داشته باشید که نکات مهمی وجود دارد که اولویت بیشتری نسبت به انتخاب برند ژل وجود دارد.
در قدم اول باید کلینیک مناسب این کار را انتخاب کنید. کلینیک مناسب کلینیکی است که مجوزهای لازم وزارت بهداشت را داشته باشد و برخوردار از تیم درمانی با تجربه و ماهر باشد.

لیلیان کلینیک تیم درمانی بزرگ است که با رعایت استاندارد های جهانی و قوانین وزرات بهداشت و استفاده بهترین ژل های موجود به ارائه خدمات پوست و تزریق ژل می پردازد.

پس از آن که کلینیک مناسب را پیدا کردید، باید بررسی شود که آیا تزریق ژل برای شما بهترین روش ممکن است یا نه. مواردی هستند که توسط پزشک بررسی می شود و به شما می گوید که آیا تزریق ژل برای جوانسازی پوست شما مناسب است یا نه. مواردی همچون وضعیت پوست، سلامت عمومی بدن، مصرف دخانیات و یا داروهای مختلف، سن و سابقه تزریق ژل یا بوتاکس باید توسط پزشک بررسی شوند تا در نهایت راه مناسب برای جوانسازی پوست شما برگزیده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.