مزوتراپی

مزوتراپی چیست + هزینه، مزایا و کاربرد های مزوتراپی

مزوتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

مزوتراپی از روش های درمانی موضعی پوست است که می تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد.

روشی که در سطح جهانی مورد استفاده قرار می گیرد و برای کم آبی پوست، چین و چروک های سطحی، ریزش مو و سلولیت و… کمک می کند.

کلینیک زیبایی لیلیان در این مقاله به بررسی مزوتراپی می پردازد. با ما تا پایان مقاله همراه باشید تا هر چه لازم است درباره استفاده از تکنیک مزوتراپی بدانید.

تاریخچه مزوتراپی

استفاده از روش Mesotherapy برای اولین بار توسط یک پزشک فرانسوی انجام شده است. در سال 1952 برای درمان ناشنوایی با تزریق داروی پروکائین در اطراف گوش یک فرد که ناشنوا بود، توانستند شنوایی اش را به او بازگردانند.

فعالیت های این پزشک که دکتر میشل پیستور نام داشت، در نهایت منجر به شکل گرفتن انجمنی در فرانسه به نام انجمن فرانسوری مزوتراپی گردید. از آن پس Mesotherapy به عنوان روشی قانونی در کنوانسیون پزشکی آکادمی پزشکی فرانسه در سال 1987 شناخته شده است.

جوانسازی پوست با مزوتراپی

از جمله روش های درمانی و زیبایی پوست می توان به مزوتراپی اشاره کرد. این شیوه درمانی از دسته درمان های تزریقی به حساب می آید.

در واقع در این روش مواد ویژه ای را که خاصیت درمانی دارند را به زیر پوست تزریق می کنند. این مواد که خاصیت های درمانی مختلفی دارند با توجه به مشکل فرد تعیین شده و تزریق می‌شوند.

در طی مزوتراپی از موادی استفاده می شود که خاصیت های مختلفی همچون عصاره گیاهی، ویتامین ها، آنزیم ها و داروها و هورمون ها دارند. این مواد به پوست تزریق گردیده و موجب جوانی پوست می شوند.

علاوه بر جوانسازی پوست، استفاده از Mesotherapy می تواند در از بین بردن چین و چروک های صورت نیز موثر باشد.

همچنین لکه های پوستی نیز که با گذر زمان و تاثیر عوامل محیطی بر روی پوست ایجاد می شوند، با استفاده از روش درمانی مزوتراپی قابل درمان هستند.

روش های مختلفی برای زیبا و جوانسازی پوست وجود دارد که می توان به تزریق بوتاکس و یا فیلرها اشاره کرد. اما این روش ها تنها در کاهش میزان خطوط چهره کاربرد دارند و در از بین بردن لکه های صورت تاثیر چندانی ندارند.

از نگاه دیگر با مواد ژل و بوتاکس به عنوان مواد خارجی برای بدن در نظر گرفته می شوند و این احتمال که با سلول های بدن فرد سازگار نباشند زیاد است.

در این صورت بدن واکنش های همچون التهاب و قرمزی و… نشان می دهد.

به همین علت در سال های اخیر روش های دیگری برای از بین بردن چین و چروک ها و لکه های صورت، به کار برده شده است که مزوتراپی از جدیدترین و کاربردی ترین روش های موجود است.

انواع مزوتراپی

انواع مختلفی از روش درمانی Mesotherapy وجود دارد که هر یک از این روش ها با توجه به مشکل هر فرد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و موثر واقع شود.

از انواع مختلفی که می توان به آن ها اشاره کرد، کمبود کلاژن، طاسی و ریزش مو، تجمع چربی و … که یکی از آنها جهت درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربردهای مزوتراپی

مزوتراپی برای توقف ریزش مو و رویش مجدد مو

دُزهای متناسب با نیازهای خاص افراد مختلف با تزریق به پوست سر می توانند موجوب تعادل در سطح هورمون ها شوند و در نتیجه این تعادل موها تقویت شده و رشد موهای جدید و سالم آغاز می شود.

محلول تزریقی در مزوتراپی حاوی ترکیب های خاصی از برخی مواد شیمیایی، مواد معدنی، ویتامین ها، اسیدنوکلئیک ها و کو آنزیم ها هستند.

مزوتراپی می تواند در مواردی نیاز به کاشت مو را برطرف کند. البته باید در نظر داشت که همانند تمامی درمان های دیگر نیاز است که برای حفظ نتیجه به دست آمده از درمان، فرد مواد مضر و سمی را از رژیم غذایی و سبک زندگی خود حذف کند و با برنامه ورزشی مناسب سلامتی خود در وضعیت مناسبی قرار دهد.

دانستن این نکته نیز ضرری است که اگر ریزش مو دلایل هورمونی داشته باشد، Mesotherapy یک روش کمکی است که می تواند در کنار سایر روش های کاشت و ترمیم موثیر باشد.

در صورتی که عامل ریزش مو گرفتن رژیم های غیر اصولی و طولانی مدت و یا عمل های جراحی روده باشد، روش های درمانی همانند “مزوتراپی” می توانند برای تزریق ویتامین و مواد مورد نیاز برای رشد دوباره موها مورد استفاده قرار گیرد و موثر باشد.

مزوتراپی جهت رفع لک های صورت

همانطور که گفته شد، مزوتراپی جراحی زیبایی محسوب نمی شود و روشی درمانی است که با وارد کردن محلول های خاص آمینو اسید و ویتامین در لایه میانی پوست صورت به بهبود وضعیت پوست کمک می کنند.

مزوتراپی شامل استفاده از تکنیک هایی است که بسیار ساده هستند و همراه با درد نیستند. به این دلیل که محلول ها از طریق سوزن های بسیار ریز وارد لایه میانی پوست می شوند و بهبود چین و چروک ها با تزریق داروهایی همانند هیالورونیک اسید در پوست انجام می شود.

این امر سبب می شود که پوست تا حدی کشیده شود. بنا بر اینکه فرد چند جلسه درمانی مزوتراپی را به پایان می رساند، چربی های موضعی نیز می توانند حل شوند و ظاهری روشن تر به پوست بدهند.

مزوتراپی جهت رفع چروک و تیرگی دور چشم

از دیگر کاربردهای دیگر روش Mesotherapy، بهبود وضعیت پوست دور چشم و رفع چروک و تیرگی دور چشم است. در این روش از سوزنی بسیار ظریف استفاده می شود که تا عمق 2 تا 4 میلی متر در پوست نفوذ می کند. به طور معمول پف در زیر چشم در 4 تا 5 جلسه رفع می گردد.

از طرف دیگر با بالا رفتن سن و تغییرات هورمونی در دوران بارداری، سیگار کشیدن و یا گردش خون نامناسب و رژیم های سخت احتمال اینکه در ناحیه اطراف چشم تیرگی به وجود بیاید را بیشتر می کند.

در روش مزوتراپی با تزریق مواد خاص به ناحیه پلک و اطراف چشم با سوزن های بسیار نازک، تیرگی دور چشم برطرف خواهد شد.

مزوتراپی برای لیفت صورت و رفع چروک های سطحی

در اثر خالی شدن زیر پوست و شکستگی آن، پوست چروک می شود. در چنین وضعیتی استفاده از کرم ها و درمان هایی که به طور موضعی انجام می شوند، توانایی کم کردن چروک ها را ندارند و تنها می توانند از ایجاد چروک های جدید جلوگیری کنند.

برای جلوگیری از چروک های به وجود آمده نیاز به درمان سریع وجود دارد. به طور معمول این درمان ها تهاجمی هستند و نیاز به جراحی دارند. در چنین مواردی تزریق های “مزوتراپی” می تواند بسیار موثر و بهبود بخش باشد.

برای رفع چین و چروک ها اولین قدمی که باید برداشته شود، جوانسازی پوست است. برای درمان لازم است که بتوانیم تا حد زیادی چروک ها را پر کرد. در چنین مواردی Mesotherapy در کنار سایر روش ها می تواند بسیار موثر باشد.

روش هایی مثل میکرودرم ابریژن و بوتاکس از مکمل های Mesotherapy برای درمان چین و چروک ها هستند.

به طور معمول درمان هایی که ترکیبی از چند روش هستند، نتایج مطلوب تری دارند. Mesotherapy باعث آغاز فعل و انفعال هایی در پوست شده و به این گونه سلول های جدید تولید می گردند.

سلول های قدیمی نیز به صورت لایه هایی که از بین رفته اند و به اصطلاح مرده اند، با استفاده از روش میکرودرم ابریژن برداشته می شوند.

مزوتراپی برای کوچک کردن غبغب

ناحیه زیر چانه و یا همان غبغب، ممکن است با گرفتن رژیم های مختلف و یا گذر زمان چربی اضافه بیاورند. استفاده از مزوتراپی می تواند از روش های دیگر اثر بهتری در بهبود وضعیت داشته باشد و به لاغری این ناحیه کمک کند.

مزوتراپی دست (بازو)

دست و قسمت بازو به طور معمول از قسمت های بدن است که در زمان از دست دادن چربی ها مقاومت می کنند. اگر فرد در وضعیتی باشد که از افتادگی بازوها رضایت ندارد، می تواند از مزوتراپی برای از بین بردن چربی اضافه و عضله سازی در ناحیه بازو استفاده کند.

مزوتراپی بینی

در سال های گذشته انجام جراحی بر روی بینی بسیار رایج شده است. اما این روزها روش های دیگری نیز برای بهبود ظاهر بینی وجود دارد.

اگر از جراحی و دردسرهای آن فراری هستید و به نظر شما انجام جراحی بر روی بینی ضروری نیست، می توانید از مزوتراپی برای از بین بردن انحراف بینی خود استفاده نمایید.

همچنین برای بهبود مشکلاتی که بعد از جراحی به وجود می آیند نیز می توانید از مزوتراپی بینی استفاده نمایید. مشکلاتی همچون عدم تقارن پس از جراحی و یا انحراف بینی و… با استفاده از روش مزوتراپی قابل حل می باشند.

مزایای مزوتراپی چیست؟

تزریق ویتامین های لازم به پوست

محلول های تزریقی در روش مزوتراپی از غلظت بالایی برخوردار هستند و سرم های تزریق به پوست صورت و یا سر، سبب می شوند که جوان سازی در پوست صورت آغاز شود و درمان ریزش مو نیز حاصل گردد.

Mesotherapy جایگزین مناسب جراحی های گران قیمت

برای جوان سازی پوست صورت و درمان ریزش مو روش های بسیار زیادی وجود دارد که پیوند پوست و کاشت مو از روش های کاربردی و مورد اقبال هستند.

اما انجام این روش ها نیازمند جراحی است و این جراحی ها به طور معمول هزینه بسیار زیادی دارند. این در حالی است که انجام روش مزوتراپی می تواند جایگزین مناسبی برای این روش ها باشد و هزینه انجام آن نیز به نسبت روش های جراحی بسیار پایین تر است.

روشن سازی پوست با Mesotherapy

ترکیبات آمپول Mesotherapy به گونهای تنظیم میشوند که لکه های پوستی شما که ناشی از افزایش سن هستند را از بین ببرند.

هیدراته کردن پوست

با انجام این جراحی زیبایی صورت میتوانید رطوبت پوستتان را افزایش دهید و ظاهری طبیعی و سالمتر به آن ببخشید.

عوارض احتمالی Mesotherapy چیست؟

 • تورم یا التهاب
 • قرمزی پوست
 • خارش
 • درد خفیف (در منطقه درمان شده)
 • افزایش حساسیت پوست
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • حساسیت به مواد استفاده شده (حتماً قبل از انجام این عمل زیبایی مواد مورد استفاده را تست کنید.)
 • زخم و عفونت (اگر به درستی و توسط بهترین پزشک پوست انجام نشود!)

هزینه مزوتراپی چقدر است؟

بستنه به علت دریافت درمان در هر فرد و محل تحت درمان و سرم های استفاده شده، هزینه مزوتراپی می تواند تفاوت داشته باشد. عواملی که بر قیمت مزوتراپی موثر هستند در جلسه مشاوره پزشک با فرد مطرح می شود.

چند جلسه مزوتراپی نیاز است؟

تعداد جلسات مزوتراپی لازم برای هر فرد، بستگی به شرایط و میزان نیاز او دارد. اما به طور معمول تعداد جلسات مزوتراپی بین 8 تا 15 جلسه می باشد.

فاصله بین این جلسات نیز می تواند در هر فرد متغیر باشد. در بیشتر موارد 4 جلسه اول را با فاصله های 7 روزه برگزار می کنند و جلسات بعدی با فاصله های دو هفته ای و ماهیانه انجام می شود.

مراقبت‌های قبل و بعد از مزوتراپی چگونه است؟

استفاده از این روش درمانی نیاز به مراقبت های خاصی ندارد و فرد می تواند بلافاصله بعد از درمان به زندگی روزمره خود بازگردد و مشغول کارها شود. اما به طور معمول توصیه هایی عمومی وجود دارد که برای به دست آوردن نتیجه ایده آل از Mesotherapy باید به آن ها توجه نمایید.

برای Mesotherapy موی سر شب قبل و یا صبح روزی که قرار است درمان انجام شود، سر خود را بشویید. تا چندین روز قبل از جلسه درمانی نباید از داروهای ضد انعقادی یا رقیق کننده خون استفاده نمایید. داروهایی همانند آسپرین و ایبوپروفن از این دسته داروها هستند. اگر هر داروی دیگری برای درمان های مختلف استفاده می کنید، حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

پس از انجام Mesotherapy حداقل تا 8 ساعت نباید سر خود را بشویید و دوش بگیرید. به طور معمول توصیه می شود پس از سه روز دوش بگیرید و در هفته اول درمان بیشتر از 15 دقیقه در حمام نمانید و از آب گرم نیز استفاده نکنید.

زیرا این موارد می تواند باعث ایجاد کبودی در نواحی انجام درمان شود.

پس از انجام مزوتراپی، ورزش سنگین را برای دو روز تعطیل کنید. ورزش باعث ایجاد تعریق و خروج محلول های تزریق شده در مزوتراپی خواهد شد.

آب و مایعات بسیار بنوشید زیرا به روند درمان کمک بسزایی خواهد کرد. اگر در پوست خود برآمدگی‌هایی مشاهده کردید، احتمالاً به این معنی است که نسبت به محلول مزوتراپی حساسیت داشته‌اید. در این صورت با کلینیک تماس بگیرید.

چه کسانی نباید از هیچ یک از انواع مزوتراپی استفاده کنند؟

استفاده از روش مزوتراپی برای برخی از افراد که شرایط ویژه ای دارند، به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
در صورت استفاده از مزوتراپی ممکن است دچار عوارضی غیر قابل پیشبینی شوید.

 1. اگر به یکی از انواع بیماریهای پوستی مبتلا هستید
 2. التهاب پوستی دارید
 3. دیابت دارید
 4. هموفیلی هستید
 5. باردار هستید
  بهتر است از روش مزوتراپی استفاده نکنید. البته در جلسه مشاوره ای که با پزشک خواهید داشت، او تمامی این اطلاعات را در اختیار شما قرار خواهد داد.

بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی برای انجام Mesotherapy

لیلیان لینیک به عنوان مرکز تخصصی ارائه دهنده خدمات زیبایی و پوست و مو به شما عزیزان پیشنهاد می کند برای انتخاب کلینیک انجام روش های درمانی و زیبایی خود، وقت و دقت بسیار صرف کنید.

شما عزیزان می توانید جهت دریافت وقت برای مشاوره و یا مراجعه حضوری به لیلیان کلینک با شماره ما در تماس باشید.

سخن پایانی و نتیجه گیری

Mesotherapy روشی امن برای جوان و زیباسازی پوست است و انجام آن هزینه کمتری نسبت به سایر روش های جراحی و تهاجمی دارد.

مزوتراپی کاربرد های مختلفی دارد و می تواند در از بین بردن لک ها و ترک ها و یا لاغری و جوانسازی پوست موثر باشد.

برای از بین بردن چین و چروک ها و افتادگی و آب رسانی نیز می توان از مزوتراپی استفاده نمود.

شما عزیزان می توانید برای دریافت وقت مشاوره با شماره کلینیک لیلیان در تماس باشید.

سایر خدمات مزوتراپی کلینیک لیلیان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *